Pubinno'dan suni zeka aracılığıyla fıçı bira hatlarını kendi kendine temizleyen yeni mahsul: Smart Clean
Categories
Genel

Pubinno’dan suni zeka aracılığıyla fıçı bira hatlarını kendi kendine temizleyen yeni mahsul: Smart Clean

2015 yılında Can Algül ve Necdet Alpmen göre kurulan Pubinno, yapay zeka aracılığıyla fıçı bira hatlarını kendi kendine temizleyen yeni ürününü piyasaya sürüyor. Pubinno’nun, Smart Tap ve Smart Hub’ı da taşıyan, Internet of Things tanımını Internet of Beer‘a dönüştürdüğü ekosisteminin yeni üyesinin adı ise Smart Clean.

Sahiden geçtiğimiz şubat ayında Pubinno’nun twozero Ventures’tan yatırım alarak toplam yatırımını 2.5 milyon dolara çıkardığı haberini sizlerle paylaşırken bu üründen kısaca bahsetmiştik. “Smart Clean”, bira hatlarının hızlı ve kolayca temizlenmesini kolaylaştırmak için suni zekadan yararlanıyor. Pubinno’nun bu teknolojisinin Münih Teknik Üniversitesi Alman Bira Enstitüsü tarafından deneme edildiğini ve Milano’dan misafirperverlik, restoranlar ve catering kategorilerinde A Tasarım Ödülü’nü aldığını da belirtelim.

Ar-Ge çalışmaları iki yıl süren ürünün ayrıntılarını aktaran Pubinno Kurucu Ortağı Can Algül, pandemiyle beraber, bira üreticilerinin, alkollü mekanların ve son tüketicinin her bardakta aynı kaliteyi yakalamasının yanı sıra, hijyenin de epeyce manâlı ülkü geldiğini söyledi. Algül, geliştirdikleri ve Smart Clean adını verdikleri ürünle, meşrubat hatlarının temizliğini ve içecek hattının çeperlerini manuel yönteme göre 4 kat daha iyi temizleyen Acquavibra teknolojisiyle sağladıklarını belirtti.

Ürünün lansmanına özel oldukça göze çarpan üstelik video çekilmiş. Aşağıda onu da izleyebilirsiniz.

Pubinno’nun amacı ise akıllı çözümleri fıçı bira ekosistemindeki bütün paydaşların operasyonlarını daha verimli ve hijyenik yönetmelerine yardımcı olmak biçiminde açıklandı.

Smart Clean’in yanı sıra Pubinno Smart Tap ve Smart Platform ürünleriyle öne çıkıyor. Pubinno Smart Tap, kullanıcı dostu tasarımıyla barmenlerin özellikle yoğun saatlerde pat diye artı görevi zahmetsizce yerine getirmesine ve patentli robotik mekanizması baştan sona fıçı başına yüzde 20’ye varan tasarruf sağlamasına asistan oluyor. Pubinno Smart Platform ise bira üreticilerine ve bar sahiplerine jurnal iş operasyonlarının dürüst yönetiminde asistan olurken; veri ve KPI izleme, anomali algı ve uyarı verme, otomatik fıçı siparişi ve POS entegrasyonu gibi özelliklerle öne çıkıyor.