Facebook'tan içerik üreticileri için program: Creator Marketing Accelerator
Categories
Genel

Instagram, içerik üreticileri için affiliate ve alışveriş özelliklerini duyurdu

Geçtiğimiz hafta Creator Marketing Accelerator’ı duyuran Facebook, bu hafta Instagram’da içerik üreticileri odağında yayına aldığı yeni gelir modellerini açıkladı. Yenilikler, bu sene ilk kere düzenlenen ve 3 gün süren Creator Week etkinliğinde Mark Zuckerberg göre duyuruldu.  

Affiliate aracının detayları 

Zuckerberg’ün aktardıklarına tarafından; Instagram native bir affiliate aracı üstünde çalışıyor.  Bu araç sayesinde içerik üreticileri, Instagram ödeme (check out) seçeneğine sahip ürünleri önererek, içerikleri üzerinden satılan ürünlerden komisyon alabilecek.

Instagram üreticileri bu ürünleri önerdiğinde, tıpkı sponsorlu içeriklerde olduğ gibi  kullanıcı adının aşağıda “kurul için yerinde şartlara sahiptir” ibaresi yer alacak.

Native Affiliate arabulucu önümüzdeki aylarda yayına alınacak. Deneme süreci ise ABD’deki içerik üreticileri ile başlayacak. Bu kapsamda Benefit, Kopari, MAC, Pat McGrath Labs ve Sephora markaları da test sürecine dahil edilecek. 

Instagram dükkanlarına temas verme 

Tanıtılan yenilikler kapsamında bundan sonra içerik üreticiler, Instagram dükkanlarını profillerine ekleyebilecek. İçerik üreticilerin bu özelliği kullanabilmesi için bir işletme hesabına sahip olması gerekmiyor. Kişisel hesaplar da Instagram dükkanlarını profillerine ekleyebilir. Özellik acilen içerik üreticilerin kullanımına gevşemiş durumda. 

Sene sonunda ise ABD’deki içerik üreticileri, Instagram’ın ticari ortakları olan Bravado/UMG, Fanjoy, Represent ve Spring gibi markalarla özel ürün tanıtımları gerçekleştirebilecek. 

Bahşişler odağında yardım: Stars Challenges 

Instagram Canlı yayınlarında bahşiş için kullanılan rozetler özelliğini Mayıs 2020’de tanıtmıştı. Rozetler 0.99 dolar ve 4.99 dolar arasında değişen fiyatalara sahip. Bu özelliğin bir sözde Facebook Gaming’te Stars adı ile kendini göstermekteydi. Star ise, Instagram rozetlerinden bambaşka olarak  0.01 dolar değer. 

Facebook, içerik üreticileri teşvik etmek için Stars Challenges programını duyurdu. Bu haftadan itibaren içerik üreticileri, bazı kilometre taşlarına ulaşarak bonus kazanabilecek. Canlı yayınlarda belirlenmiş bir saate ulaşmak veya belirlenen vakit periyodu için belirlenmiş bir Stars sayısına ulaşmış edinmek gibi kriterler söz konusu kilometre taşları arasında yer alıyor. Mesela, 5 bin Stars’a ulaşan içerik üreticiler Facebook’tan 150 dolar bonus alıyor. 

Sosyal ağların içerik üreticilerine fon yaratma yarışı 

İçerik üreticilerine sağlanan fonlar, son aylarda gündemden düşmüyor. Mayıs başında YouTube, TikTok rakibi YouTube Shorts’u kullanacak içerik üreticilere gelecek yıl boyunca 100 milyon dolar ödeme yapacağını açıklamıştı. Bu Nedenle şirket, YouTube Shorts’taki içerik üretimini ve etkileşimi artırmayı planlıyor. 

giderken Snapchat’in de 2020’in Kasım ayında yayına aldığı TikTok kopyası Spotlight’ı hatırlatalım. Şirket benzer tarihte, Spotlight’ta paylaşım yapan içerik üreticilere günde 1 Milyon dolardan fazla kazanç elde etme imkanı sunmuştu. TikTok ise Temmuz 2020’de içerik üreticilere özel 200 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu.

Mart ayında içerik üreticiler için Clubhouse Creator First adlı hızlandırma programını duyuran Clubhouse, Nisan başında kullanıcıların gözde içerik üreticilerine  para göndermelerini karşılayan ilk aracısız ödeme yöntemi için deneme sürecini başlatmıştı. Şirket, Nisan 2021’de ödeme özelliğini daha artı içerik üreticiye açacağını duyurdu. 

Sosyal ağların bitmek bilmeyen rekabetinden içerik üreticilerin karlı çıkacağını söylemek muhtemel.