Google'ın aracısız olarak rakipleri, Android telefonlarda varsayılan arama motoru elde etmek için ödeme gerçekleştirmek zorunda kalmayacak
Categories
Genel

Google’ın aracısız olarak rakipleri, Android telefonlarda varsayılan arama motoru elde etmek için ödeme gerçekleştirmek zorunda kalmayacak

Dün yayınlanan bir blog gönderisinde Google, rakiplerinin bundan böyle ekranda varsayılan dilekçe almak için ödeme gerçekleştirmek zorunda kalmayacaklarını açıkladı. Yani Google’ın ilk elden rakipleri, Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılar için Android telefonlarda varsayılan arama motoru olmak için artık ödeme yapmak zorunda yok.

Oysa bu noktada Avrupa Birliği’nin de altını çizmek gerek. Zira laf konusu durum, AB’nin rekabet kolunun, Google’ın kendi uygulamalarının ve hizmetlerinin popülaritesini yükseltmek için hakim Android mobil işletim sistemini kötüye kullandığını söyleyerek 2018’de rekabete aykırı tutum sebebiyle Google’a 5 milyar dolar para cezası vermesinden sonra ortaya çıktı.

Arama devi, AB’nin rekabet gözlemcisinin müdahalesinden daha sonra “pay-to-play” sistemini bitmiş gözden geçirmek durumunda kaldı. Bu sistem, DuckDuckGo ve Microsoft’un Bing’i gibi rakip arama sağlayıcılarının, varsayılan Android arama motoru olarak Google’ın yerine geçebilmek için ödeme yapmaları anlamına geliyordu. Oysa derhal alınan kararla Avrupa’daki yeni Android telefonlarda bir “seçim ekranı” gözüktü ve kullanıcıların cihazlarında Google’ın arama motorunun yerini alarak bu alternatifler arasından seçim yapmalarına izin verilmiş oldu.

Google rekabet direktörü Oliver Bethell, Komisyondan gelen daha pozitif geri bildirimin ardındaki, acilen tercih ekranında, uygun arama sağlayıcıları için katılımı ücretsiz ülkü getirmek de dahil edinmek üzere bir takım son değişiklikleri yaptıklarını açıkladı. Bethell, insanlara ve işletmelere seçenekler sunmaya ve hizmetlerinin esası üstünde rekabet etmeye tekrar tekrar inandıklarını; insanların Google’ı alternatif olmadığı için yok, yararlı olduğu için tercih ettiğini bildiklerini söyledi. 

Google’ın Avrupa’daki rakipleri Ecosia, DuckDuckGo, Lilo, Qwant ve Seznam gibi platformlar, daha önce şirketi eleştiren karşılıklı bir bildiriye imza atmışlardı. Derhal ise bu rakip şirketler, yeni durumdan nedeniyle heyecanlı olduklarını dile getirdi.