Apple'ın Dilekçe Geliştiricilerden Sorumlu Global Pazarlama Direktörü Esther Hare'den yazılımcılara tavsiyeler
Categories
Genel

Apple’ın Dilekçe Geliştiricilerden Sorumlu Global Pazarlama Direktörü Esther Hare’den yazılımcılara tavsiyeler

Canlı bloglama ile başladığımız WWDC haftası tüm hızıyla devam ediyor. Yazılımcıların birebir seanslara ve workshoplara katılımları ile aralıksız WWDC’de Apple’da Dilekçe Geliştiricilerden Sorumluluk Sahibi Global Pazarlama Direktörü olan Esther Hare ile görüştüm. 16 yıldan artı süredir Apple’da görev yapan Hare, ilk günden beri yazılım dünyası ile iletişime bakıyor. iPhone ile bir başka noktaya ulaşan Apple ve yazılım dünyasının ilişkisi şimdilerde öbür bir noktada. Yazılımın önemi ve de bu alandaki yetişmiş insan kaynağının şirketlere kattığı değerinde ise yalnızca Apple’ın diğer büyük teknoloji şirketlerinin de gündeminde. Hatta CEO atamalarında bu yönde yetkinliği olan kişilerin seçildiğini görüyoruz, çok uzağa gitmeden  ülkemizdeki büyük şirketlerde son zamanlarda gerçekleşen atamalara bakmak bile yeterli olacaktır.

Apple ile geliştiricilerin ilişkilerine tekrar dönecek olursak müşterek kazan kazan modelinde iki tarafın da büyüdüğü bir ekosistemi yaratan Apple, şimdiye değin geliştiricilere 643 milyar dolar ödedi. Diğer Taraftan bu büyüklükte bir sayı olmasına rağmen her yıl çift haneli büyümesini devam ettiriyor. 643 milyar doların muhatabı olan ekosistemde dikkatimi çeken rakamlardan birisi geliştiricilerin yüzde 90’ını 1 milyon ABD dolarından daha eksik kazanç elde eden ve uygulamalarının indirilme sayısı 1 milyonun aşağıda kalan geliştiriciler oluşturuyor.

Dünyanın herhangi bir yerinden bir sorunun çözümüne ya da eğlenceye odaklanan bir uygulamayı geliştirinen karşılığını alabilmesi epeyce önemli. Buradaki fırsat ise iki noktada sıcacık: App Store’da dijital ürünler ve hizmetler satan ufak geliştiricilerin dörtte birinden fazlası geçtiğimiz beş yıl içinde gelirlerini sıradan asgari yüzde 25 artırdı. App Store’daki minik geliştiricilerin yüzde 80’ine yakını birden artı ülkenin mağazasında faal ve ortalama olarak, 40’tan fazla ülkedeki kullanıcılardan kazanç elde ediyor.

Yüzde 90’dan bahsederken geri kalandan bahsetmemek olmaz Türkiye’deki oyun girişimlerinin başarıları herkesin dilinde. Bunun haricinde de mobil dünyada başarıya ulaşmış teşebbüs sayısı her geçen gün artıyor. Tabii bu heybetli pazarda Apple’a aleyhinde eleştiriler olsa da baktığımız nokta büyük bir pazar ve bu pazar her geçen gün büyüyor.

WWDC kapsamında Esther Hare ile röportaj fırsatı bulmuşken, bu devasa pazara uzanan yolculukta kilometre taşlarından, yazılımcılara önerilere ve de kadın yazılımcılar özelinde desteklerine farklı konularda soruları yönelttim. Bu süreçte öne çıkanlar konusunda kayda değer birkaç arabulucu ve 50 bin API sağladıklarını paylaştı fakat şu nokta önemliydi: App Store’un doğuşu. Dünyada herhangi bir ülkede herhangi bir kişiye bir ürünle ulaşabilmenin en seri yolu dememiz doğru olacaktır. 2008’de devreye giren ve o dönemde iTunes Store’dan çalışan App Store konusunda Hare, bir yazılımcının herkese ulaşabilmesini öne çıkardı. Bunun haricinde herkesin ulaşabilmesi konusuna değindikten daha sonra alıcı tarafında mahremiyet yönüyle attığı adımları ve AR, ML, ve bu dönem için paylaştığımız Xcode. Hare’nin paylaştığı noktalardan biri ise WWDC başlangıç konuşmasını izlerken benim dikkatimden kaçmıştı: Shareplay ile uygulamalar daha geniş bir evrene seslenebilecekti. Bir dönemin Facebook Farmville etkisi olmasa da sürdülebilir bir büyüme tutmak olası.

Yazılımcı tarafında bundan başka “Daha pozitif kullanıcıya varmak isteyen mobil yazılımcılara neleri nasihat edersin? diye sordum. Milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktan öte 170 ülkeden ödeme alabildiğiniz bir platform olarak söze başladı. Kimi süre komisyon oranları ile eleştirilse de açılış aşamasındaki herhangi bir mobil yazılımcı için uçtan uca bir servis olduğunun altını çizmek gerekiyor. App Store’daki uygulamaların indirilmede yüzde 50’sinin geliştiricinin bulunduğu ülkenin dışarıda olduğuna dikkat çekerek önerileri ise şu şekilde sıraladı:

Uygulamanın detaylarına etken ol Sunduğun faydayı bil Milletlerarası müşterilerin için kültürel kodları bil Yerelleştirmeye uyarı et

Yazılımcıları konuşurken yeni yazılımcı katılımını ve kadın yazılımcıları da sordum. Bilhassa Türkiye’den yakından tanıdığımız Swift Öğrenci Yarışması’na atıfta bulunarak geçtiğimiz gün tanıtılan iPad’e de gelen Swift Playgrounds’a değinen Hare bu yönde herkesin ulaşabildiği araçları sunmanın önemini paylaştı. Öğrenci yarışması gibi noktalarda sayıdan ziyade kalitenin önemine değinerek geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız TurkishKit kurucusu Emirhan’ı anlattı. Türkiye’den bir kişiyi ismen bilmesi ise epeyce sevindirici, burada bu sene 7 kişinin kazandığını söyleyen Hare hevesli gençlerin bu programın sonunda diğer bir noktaya geldiklerinin altını çizdi. Bu konuda paylaştığı bir diğer önemli nokta ise bilginin paylaşımı oluyor. Sahiden de Swift Playgrounds’a baktığımda Türkçe içeriğin karşıladığını görüyorum. Bedava içerik ve kullanım ile şimdiden çocukları bu yönde muhtemel. Öğrenim evde sürerken en kıymetli interaktif aktivitelerden biri olabilir.

İleride yazılımcı olmasa bile kod yazmanın, yeni hafıza biçimleri edinilmesini sağladığını da açıkça belirtmek de fayda var. Sadece çocuklarla sınırlamayabiliriz 🙂

Daha artı kişinin yazılım öğrenmesi daha artı yazılımcının var olmasının dünyayı ne değin geliştireceğinden şüphemiz değil. Bu yönde çocukların haricinde desteklenmesi gereken bir başka taraf ise kadınlar. Webrazzi olarak her Pazartesi’ni kadınlara ayırarak onların sorunlarına ışık tutuyoruz ve başarının nasıl geldiğini göstermeye çalışıyoruz. Daha artı bayan yazılımcı konusunda Apple’ın bir desteği var mı diye sordum. Daha pozitif yazılımcı yetişmesinde en büyük engellerden biri olan çevresel faktörlerin pandemi döneminde azaldığını bildiren Hare, WWDC’de de bayan yazılımcıların artışını paylaştı. Ayrıca Apple’ın bu yöndeki programı Entrepreneur Camp’ın olduğunu da paylaşalım. 

Kısa süre dilimine bunlar sığdı umarım bir Webrazzi etkinliğinde kendisi ile daha uzun sohbet ederiz ve sizlerin sorularını da aktarırız.