Apple'ın bu yıl bir üst seviyeye çıkardığı mahremiyet odağında 7 özelliği
Categories
Genel

Apple’ın bu yıl bir üst seviyeye çıkardığı mahremiyet odağında 7 özelliği

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri ​​aralarında gerçekleşeceğini ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi sadece online bir faaliyet olacağını geçtiğimiz Mart ayında sizlere aktarmıştık. Merakla beklenen WWDC 2021, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Apple Keynote ile başladı.

Apple Keynote ile karşımıza çıkan iOS 15, iPadOS 15 ve macOS Monterey gibi işletim sistemleri ile ilgili detayları sizlere aktarmıştık. Bu haberimizde Apple’ın WWDC 2021’de tanıttığı güvenlik odaklı güncellemelere yakından bakacağız. Apple, etkinliğinde keza iOS keza de macOS özelinde böylece çok emniyet güncellemesini duyurdu.

iOS 15 işletim sistemi işe birlikte yeni bir güvenlik dashboard‘u sunan Apple, iOS kullanıcılarının kullandıkları uygulamalar ile ilgili verileri daha rahat bir şekilde izlemelerine olanak sağlıyor. Bu dashboard baştan sona iOS kullanıcıları hangi uygulamanın hangi verileri topladığını fazla daha basit bir şekilde peşine düşüp takip edebilecek.

Bu özelliğin App Tracking Transparency özelliğinin devamı niteliğinde olduğunu da belirtelim. iOS 15 ile sunulan dashboard baştan sona uygulamalara verdiğiniz izinleri de detaylı olarak görebileceksiniz. Bu izinler arasında lokasyon, mikrofon, kamera, fotoğraflar ve kişiler gibi bilgiler bulunuyor.

Bir öteki önemli emniyet özelliği ise e-postalar ile ilgili oldu. Apple tarafından aktarılan bilgilere tarafından alınan e-postaların çoğunda gizlenmiş piksel büyüklüğünde görseller bulunuyor. Bu görseller e-posta açıldıktan sonra e-posta gönderilen kişileri peşine düşüp takip edebiliyor ve IP adresi gibi bilgileri toplayabiliyor.

Gelen yeni emniyet özelliği ile birlikte Apple, Mail uygulamasının peşine düşüp takip eden görselleri engellemesine ihtimal sağlayacak. Hide My Email isimli nitelik ise web sitelerine giriş yapabilmeniz için sahte e-posta adresleri üretmenize olanak sağlıyor. Bu nitelik doğruca üretilen e-posta adreslerine gelen e-postalar sizin gelen kutunuza düşüyor ve sitelere gerçek e-posta adresinizi de vermemiş oluyorsunuz.

Gelelim Siri için gelen emniyet özelliklerine. Bildiğiniz üzere Siri kastetmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bu koşul yakın zamanda değişecek ve Siri offline olarak da kullanılabilecek. Bu özellik ile birlikte Siri’yi gözden geçirmek için kullanılan sesler ve konuşmalar cihaz içinde kalacak.

FaceTime ile yapılan görüşmelerin şifrelenerek korunacağını da paylaşalım. iCloud+ ile birlikte iCloud için de farklı alanlara yönlendirilmiş güvenlik özellikleri sunuldu. Private Relay isimli yeni bilhassa birlikte Safari internet tarayıcısı içinde gerçekleşen internet trafiği daha güvenli bir ışık halkası geldi ve takip edilmesi daha da zorlaştırıldı.

Private Relay özelliği tamamen Safari’deki internet trafiği şifrelenerek korunacak. Bu özelliğin VPN güya bir tecrübe sunacağını söyleyebiliriz. Son olarak iCloud+ servisinin HomeKit ile entegre bir şekilde çalışacağını da ekleyelim. Kullanıcılar iCloud+ ve Home uygulaması ile birlikte depolama alanlarını doldurmadan emniyet kamerası görüntülerine ulaşabilecek.